Wyposażenie domu

A free web template for you, by us

Powrót do: Wyposażenie

Nasiona Bobik Bobas podstawowe informacje


Bobik Bobas jest wysoką odmianą bobiku (rośliny o sztywnych łodygach dorastają do około 130 cm wysokości), odporną na wyleganie i askochytozę bobiku, charakteryzującą się wysoką plennością.

Bobik Bobas - wymagania glebowe i przedplon

Najlepiej rośnie i plonuje na zwięzłych, żyznych glebach o obojętnym odczynie. Powinny one mieć dobrą wilgotność i wysoką kulturę - bobik należy do roślin o wysokich wymaganiach wodnych.Nie zaobserwowano, by jakieś konkretne rośliny stosowane jako przedplon działały na bobik szczególnie korzystnie; należy tylko pamiętać, by nie siać go w okresie 4-5 lat po innych roślinach motylkowych.

Dzięki temu rośliny będą silniejsze, jak również uzyskany będzie optymalny plon nasion. Bobik Bobas należy wysiewać na przedwiośniu, możliwie najwcześniej.Bobik jest znakomitym śródplonem dla roślin zbożowych. Posiada właściwości fitosanitarne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się chorób roślin.

bobas bobik nasiona

Nawożenie i zwalczanie szkodników

Przed siewem nasion bobiku Bobas konieczne jest zastosowanie nawozów fosforowo-potasowych, jak również nawozu azotowego w dawce startowej, na poziomie 20-30kg/ha.Herbicydy zapobiegające rozwojowi chwastów należy zastosować pierwszy raz bezpośrednio po siewie, a następnie w dwóch turach, gdy siewki osiągną wysokość 5-10 cm.

Odstęp między zabiegami powinien wtedy wynosić 7-10 dni. W uprawie roślin motylkowych dużym problemem może być obecność strąkowca fasolowego, niszczącego nasiona. Bobik Bobas również jest nań narażony, dlatego bardzo ważne jest zastosowanie dedykowanych insektycydów w okresie zawiązywania pierwszych strąków przez rośliny.Należy przy tym bezwzględnie stosować się do zaleceń Instytutu Ochrony Roślin i używać wyłącznie preparatów nieszkodliwych dla pszczół.

Dużą zaletą odmiany Bobas jest jego odporność na askochytozę bobiku - chorobę grzybową, porażającą rośliny, strąki i nasiona. Nasiona bobiku Bobas zbiera się jednofazowo z użyciem specjalnie regulowanych kombajnów. Jeżeli w okresie zbioru występują obfite opady, może być konieczne przeprowadzenie zabiegu desykacji, polegającego na chemicznym wysuszeniu roślin przed zbiorem. 

Przeczytaj więcej na: https://nasionawronkowski.pl/bobas/
KOMENTARZE:

Brak komentarzy