Wyposażenie domu

A free web template for you, by us

Powrót do: Wyposażenie

Czym jest i jak wybrać pamięć RAM do domowego komputera?


Jeżeli omawiane są podzespoły bazowe w komputerach to nie sposób nie wspomnieć o pamięci RAM, która jest ważnym elementem każdego urządzenia typu komputer, smartfon czy laptop. Jest to pewnego rodzaju pamięć tymczasowa, ponieważ gdy tylko wyłączymy zasilanie urządzenia, wszystko co było na niej zapisane, ulega utraceniu. Pamięć ta jest wykorzystywana tylko wtedy, gdy komputer działa i aktualnie są na nim wykonywane jakieś prace.

To właśnie odróżnia pamięć RAM od dysku twardego. Nie oznacza to jednak, że pamięć RAM ma mniejsze znaczenie i jest niepotrzebna. Wręcz przeciwnie. Pamięć tego typu działa z dużą prędkością, jeżeli tylko jest dobierana we właściwy sposób do danego urządzenia. Gdy tylko włączamy nasz komputer i uruchamia się w nim system operacyjny, główne jego elementy zostają załadowane z dysku twardego właśnie do pamięci RAM. Dlatego, jak widać znaczenie tego typu pamięci jest naprawdę bardzo duże. Można powiedzieć więc, że bez właściwie dobranej pamięci RAM nie jest możliwe odpowiednie działanie żadnego komputera. Należy dołożyć starań, aby wybrać urządzenie, które ma dostatecznie dużo pamięci RAM. Wtedy na pewno komputer spełni nasze oczekiwania i będzie działał we właściwy sposób, i to pod każdym względem.

pamiec_ram

Na co należy zwrócić uwagę wybierając pamięć RAM?

Istotne jest, aby pamięć RAM została dobrana do naszych potrzeb, wtedy będzie w odpowiedni sposób spełniała swoje zadanie. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile potrzebujemy pamięci RAM, aby sprawność urządzenia była wysoka i zapewniała nam właściwe korzystanie z niego. W tym celu, należy sprawdzić możliwości naszej płyty głównej. To od niej zależy, ile pamięci RAM będzie w stanie przyjąć komputer i na takie podzespoły bazowe będziemy mogli się zdecydować. Musisz wiedzieć, że 32-bitowy Windows obsłuży maksymalnie 4 GB pamięci RAM. Jeśli chcemy mieć więcej RAMu, to musimy zainstalować 64-bitowy system operacyjny. Tylko wtedy większa ilość pamięci możliwa będzie do zainstalowania. Jak widać, pamięć RAM musi być dobierana do pozostałych podzespołów bazowych, z których składa się komputer, czy laptop. Bez tego nie będzie możliwe właściwe jej działanie. Wszystko musi być ze sobą kompatybilne, a to jak najbardziej jest ważne, jeżeli chcemy we właściwy sposób korzystać z urządzenia, jakie posiadamy. Im lepiej pamięć RAM zostanie dobrana do naszych potrzeb, tym więcej możliwości będziemy posiadali w zakresie korzystania z urządzenia, jakim jest komputer. Warto więc wziąć to pod uwagę podczas wybierania pamięci RAM. Na rynku bez problemu znajdziemy podzespoły używane, poleasingowe, które są w pełni sprawne, a przy tym tanie.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy