Wyposażenie domu

A free web template for you, by us

Powrót do: Kominki

Kominek w każdym domu!


kominek_1Kominki bardzo często kojarzą nam się z masą drewna składanego i suszonego w ogrodzie, garażu, czy kurzem i ciągłym bałaganem w salonie. Nic bardziej mylnego. Współczesne kominki, oprócz drewna, mogą być zasilane także wieloma innymi rodzajami paliwa, takimi jak pellety albo gaz.

Czym palić w kominku?

Na chwilę obecną podstawowe paliwo stanowi jednak twarde, suche drewno. Drewno jest paliwem odnawialnym, a co się z tym wiąże bardziej dostępnym i tańszym od swoich alternatyw. Jest również opałem naturalnym, ekologicznym, nie zanieczyszcza środowiska. Podczas jego spalania powstaje niemal zerowa ilość dwutlenku węgla.

Kominek opalany drewnem

Kominki opalane drewnem stwarzają także niezwykłą atmosferę i klimat nie tylko dzięki płomieniom, ale także dzięki ciepłu i zapachowi wydzielanemu przy spalaniu drewna. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde drewno stanowi dobre paliwo. Jego wartość opałowa zależy od kilku czynników, między innymi od rodzaju oraz wilgotności. Świeże drewno oddaje podczas procesu spalania dużą ilość wilgoci, która nie tylko niekorzystnie wpływa na nasze kominki, ale również osadza się w kominie.

kominek2Kominek zasilany pelletem

Kolejna grupę stanowią kominki zasilane pelletami. Spalają się płomieniem takim samym jak drewno, mają więc niemal tyle samo uroku, a ich sprawność grzewcza zdecydowanie przewyższa tradycyjny rodzaj paliwa. Pellety to resztki drewna zmielone i sprasowane w granulki. Są więc również paliwem odnawialnym i bardzo ekologicznym.

Pellety są najbardziej popularne w krajach, w których duży nacisk kładziony jest na ochronę środowiska. W Polsce ten rodzaj paliwa nie jest jeszcze konkurencyjny przede wszystkim ze względu na wysoką cenę. Na rynku występują również kominki gazowe. Ich największą zaletą jest fakt, że paliwo to jest spalane do końca, nie zostaje popiół i ograniczone jest tu również zjawisko straty ciepła. Również rozpalanie i podtrzymywanie ognia odbywa się elektronicznie.

Popularne kominki elektryczne

Alternatywę dla kominków tradycyjnych stanowią również kominki elektryczne. Są one czyste w obsłudze, nie potrzebują komina, a do ich działania potrzebny jest jedynie prąd. Ich działanie jest bardzo proste, składają się z grzałki oraz dmuchawy, która rozprowadza ciepło powietrze po pomieszczeniu. Kominki gazowe, czy elektryczne mimo tego, że imitują płomienie, że ich producenci często oferują sztuczne polana lub kamienie, nie są w stanie stworzyć takiego klimatu i atmosfery jak kominki tradycyjne.

Trzeba również pamiętać o tym, że odpowiednio dobrana podłoga drewniana pozwala jeszcze więcej wycisnąć piękna z danego kominka. Często niestety zdarza się, że właściciele domów decydują się na świetne podłogi, a kiepskie kominki lub na odwrót, a to zdecydowanie zabija cały efekt. Ale to temat na inną dyskusję...
KOMENTARZE:

Brak komentarzy